تابستان 93 برای پنجمین دوره ی پیاپی سالانه ی هنرمعاصر پرسبوک برگزار می گردد. آغاز همکاری پرسبوک با نگارخانه الهه و تغییراتی در نحوه ی انتخاب هنرمندان جهت یافتن و پرورش استعداد های خلاق و همچنین توسعه ی آرشیو هنر معاصر ایران در فضای مجازی، برگزیدگان این دوره ی تحت قرارداد و حمایت این دونهاد خصوصی قرار خواهند گرفت.
محدودیت رسانه ای در حیطه ی تجسمی این دوره وجود نداشته و تمامی آثار تحت عنوان هنر معاصر میتوانند با موضوع “آب” شرکت کنند.
مسئولیت سالانه ی پنجم از مرحله ی انتخاب تا نمایش آثار و اهدای جوایز بر عهده ی مدیریت پرسبوک و نگارخانه الهه خواهد بود. هیات داوران این دوره ی پرسبوک از میان آثار منتخب، برگزیدگان دوره ی پنجم را معرفی خواهند کرد.

طراح سالانه وبنیان گذار پرسبوک: ندا درزی
دبیر سالانه : ادوراد لوسی اسمیت

داوران : ادوراد لوسی اسمیت ، رزیتا شرف جهان، بهنام کامرانی، کامبیز صبری، ، مهدی مقیم نژاد، احمد نادعلیان

منتقدان دوره ی پنجم: پاملاکریمی ، روشنک کیقبادی
جلسات نقدو گفتگو: مهسا فرهادی کیا، علی گلستانه

موضوع سالانه ی پنجم:

آب مظهر پاکی و فراوانی است و اولین عنصر به و جود آمده، افزایش دمای زمین موجب بالا آمدن آب دریا خواهد شد و نظم کره ی زمین به هم خواهد خورد. تقریبا از هر سه نفر در کشورهای درحال توسعه، یک نفر آب آشامیدنی ندارد. هر ساله 3 میلیون کودک زیر 10 سال به علت کمبود و امکانات بهداشتی از بین می روند. مقادیر غیر مجاز پلاستیک و پسماندها باعث بروز بسیاری از اختلالات محیطی و انسانی می شود.
هنرمندان معاصر امروزه نه تنها با گرایش زیست محیطی در آثار شان روشنگری می کنند و راه های زیست با کره زمین را نشان یا دوباره آزمایش می کنند، بلکه خود فعالانی مدنی برای جنبش های روشنگر هستند. این دوره از سالانه ی پرسبوک به شکلی زیست محیطی رابطه ی هنر و این موضوعات را مورد کاوش و نمایش قرار می دهد.

امتیاز برگزیدگان نهایی:

• هیات داوران هنرمندانی را به عنوان برگزیدگان نهایی سالانه معرفی خواهند کرد
• منتخبین و برگزیدگان ، آثارشان در کتاب مجازی ( iBook by CV Publications) دوره ی پنجم پرسبوک لحاظ خواهد شد.
• اهدای تندیس و لوح تقدیر به برگزیدگان برتر
• اهدای یک تندیس و لوح تقدیر به منتخب بنیان گذار پرسبوک
• برپایی نمایشگاه انفرادی برای برگزیدگان نهایی در نگارخانه الهه
• نقد و تحلیل آثار برگزیده توسط منتقدان
• برگزیدگان برتر در وب سایت پرسبوک و نگارخانه الهه مورد حمایت قرار خواهند گرفت

نحوه ی برگزاری :

پنجمین سالانه ی هنر معاصر پرسبوک از تاریخ 20 تیرتا 7 مهر در نگارخانه الهه با نمایش منتخبی از آثار چهار دوره ی قبلی پرسبوک براساس تم موضوعی خاصی آغاز شده و با نمایش آثارمنتخبین دوره ی پنجم و اهدای جوایزبرگزیدگان خاتمه می یابد.
موضوعات تمام دوره ها به شکلی به انسان و دغدغه های زیستی اش مربوط بوده و پرسبوک سعی داشته با این نگرش جنبه های گذشته گرا و آینده گرا را در سیر تحولش دنبال می کند.

نمایشگاههای پنجمین سالانه :

1.ریشه: 20 تا30 تیر
2.سپید یا سیاه: 3 تا 13 مرداد
3.انسان:17تا27مرداد
4.واقعیت افزوده:31مرداد تا 10شهریور
5.آب:28شهریورتا 7مهر

کارگاه های آموزشی :
در طول برگزاری زمان نمایشگاه سالانه در فصل تابستان، نگارخانه الهه از تاریخ 10 مرداد میزبان کارگاههایی برای تعدادی از داوران پنج دوره ی پرسبوک خواهد بود. لطفا جهت اطلاعات بیشتر و ثبت نام با ظرفیت 40 تا هنرجو در هر جلسه، از تاریخ 1 مرداد به قسمت مربوطه درسایت پرسبوک رجوع کنید.

1.کورش گلناری.10 مرداد
2.احمد نادعلیان.24 مرداد
3.بهنام کامرانی.7 شهریور
4.فرزین هدایت زاده.21 شهریور
5.مهدی سعیدی.4 مهر

شرایط ارسال آثار به پنجمین دوره ی پرسبوک:
• هر هنرمند می تواند حد اکثر سه اثر برای شرکت در سالانه ارائه کرده وتصاویرآثارش را (حداقل یک مگا پیکسل) به ایمیل دبیرخانه ی پرسبوک ارسال نماید:
[email protected]

• هنرمندان می بایست فرم ثبت نام خود را به دو زبان فارسی و انگلیسی تکمیل کنند. به پیوست آثار ارسالی ارائه کنند شامل سال و محل تولد، میزان تحصیلات، فهرست نمایشگاه های انفرادی و گروهی .

• جهت تکمیل فرم کد رهگیری مبلغ ورودیه برای ثبت نام باید ذکر گردد، که جزئیات آن در بند های بعدی خواهد آمد .
• ابعاد آثار ارائه شده، در مورد آثار دو بعدی بیش از صد و پنجاه در دویست سانتی متر و در مورد آثار سه بعدی بیش از دو متر مربع نباشند.

• آثار ارائه شده حتما از سال 1390 به بعد خلق شده باشند و برای اولین بار به نمایش درآمده باشند، در غیر اینصورت پرسبوک از پذیرش آثار معذور خواهد بود.

شرایط شرکت درپنجمین دوره ی پرسبوک:
• پرداخت مبلغ چهل هزار تومان به عنوان هزینه ی ثبت نام در سالانه می بایست به شماره حساب 6221061056454038 کارت بانک پارسیان به نام ندا درزی واریز شده و کد رهگیری آن ضمیمه ی پرونده ی ارسالی هنرمند شود. مبلغ فوق در صورت عدم پذیرش اثر در سالانه مسترد نخواهد شد.
• پنجمین دوره ی سالانه ی پرسبوک محدودیت سنی ندارد.
• هنرمندان از هر نقطه ی جهان می توانند در سالانه شرکت کنند.
• حمل و نقل آثار بر عهده ی هنرمندان است.
• آثار ارائه شده به سالانه، محدودیتی در زمینه ی رسانه ندارند و هنرمندان می توانند آزادانه از هر رسانه ای برای خلق آثار خود استفاده کنند.
• در مواردی که اجرا و ارائه ی اثر نیازمند هزینه هایی باشد (اینستالیشن، پرفورمنس ، ویدئو آرت و…) هزینه های احتمالی به عهده ی هنرمند است.
• آثار ارائه شده نباید به فروش رسیده باشد، امتیاز فروش آثار به نمایش درآمده در سالانه به مدت یک سال در اختیار پرسبوک خواهد بود. چنانچه هنرمند بخواهد پیش از زمان تعیین شده اثر خود را از هر طریقی به فروش رساند ملزم به توافق با پرسبوک خواهد بود.
• درصورت چاپ کاتالوگ، کتاب یا بروشور های تبلیغاتی، حق انتشار آثار در اینترنت و موارد مشابه متعلق به سایت پرسبوک و حامیان است.

تقویم اجرایی :
شروع ارسال آثار : 31 تیر
پایان ارسال آثار : 7 شهریور
اعلام اسامی پذیرفته شدگان: 10 شهریور
زمان برپایی نمایشگاه منتخبین دوره ی پنجم: 28 شهریور تا 7 مهر
پرسبوک1393