مرسی‌سی کجاست؟


جنگل رویایی راش بی شک از زیباترین بخش های طبیعت ایران و استان سرسبز مازندران به شمار می رود. این منطقه بخشی از جنگل های کهنسال و با ارزش هیرکانی را تشکیل می دهند و عمرشان به ۴۰ میلیون سال می رسد.
برای رسیدن به طبیعت بکر جنگل راش یا همان مرسی سی، از میان جاده فیروزکوه عبور می کنیم، راهی چشم نواز و پوشیده شده از درختان سر به فلک کشیده که در هر فصل سال جلوه منحصر به فردی را به خود می گیرند. هر تکه از این سفر ماجراجویانه آنقدر زیبا خواهد بود که به یقین می توان گفت یکی از بهترین خاطرتان عمرتان را رقم خواهد زد. با عبور از این جاده در ابتدا به سمت ورسک می روید و با گذشت مدت کمی، جنگل ارفع ده و دریاچه شورمست با طبیعت بکرشان نمایان می شوند. مسیر خیره کننده و غیر قابل وصف رسیدن به جنگل راش و روستای سنگده حتی ذره ای خستگی به جسم و ذهنتان راه نخواهد داد. سرانجام با درختان سر به فلک کشیده راش مواجه می شوید. از دیگر نام های این جاذبه گردشگری جنگل سنگده بوده، و آن به دلیل قرار گیری روستایی به همین اسم در میان این طبیعت زیبا است.
کافی است قدم در میان راه های جنگلی بگذارید و بیشتر به کنجکاوی و راهپیمایی در میان آن بپردازید آنگاه دامان پر مهر و محبت جنگل های سنگده منظره ای چشم نواز از آبشار بولا یا همان آبشار اوبن را پیش چشمانتان نمایان خواهد کرد. در میانه جنگل رودخانه ای پر آب و خروشان به فضا طراوت و شادابی فوق العاده ای می بخشد. برای مدتی چشم هایتان را بر روی هم بگذارید و به صدای ناب طبیعت و زمزمه پرندگان گوش جان بسپارید آنگاه تمامی مشغله های ذهنیتان فراموش خواهد شد. عده ای با ماشین به دل جنگل می روند و عده دیگری دوچرخه سواری را در میان راه های پوشیده شده با برگ درختان ترجیح می دهند تا نسیم دلنشین جنگل را بیشتر لمس کنند. اگر کمی خوش شانس باشید شاهد درختان مه گرفته و طبیعت رویایی آن خواهید بود. این مناظر بی نظیر هر بیننده ای را بر سر ذوق می آورد و وادار به گرفتن عکس هایی زیبا خواهد کرد.
 جنگل راش (جنگل مرسی سی سنگده) شهرستان مازندران استان پل سفید
درختان به صف کشیده و استوار راش در تمامی ۴ فصل سال صحنه زیبایی از طبیعت را به نمایش می گذارند. فصل بهار با شروع تولد برگ های تازه جوانه زده، طراوت و شادابی را به جنگل های سنگده هدیه می دهد و پاییز جامه ای هزار رنگ بر تن راش های بلند قامت می کند. شاید بتوان گفت بهترین و زیباترین فصل سفر به این طبیعت مدهوش کننده پاییز باشد. اما در زمستان تا چشم کار می کند تنها تن سفید پوش جنگل و بلورهای آویزان از درخت ها را می بینید. بی شک این مناظر را یکی از زیباترین شاهکارهای خلقت خواهد بود. در فصل تابستان به نسبت سایر روزهای سال، هوا گرمتر است اما قرار گیری جنگل راش در ارتفاعات، کمک به تعدیل دما کرده و آب و هوای مطبوعی خواهد داشت.
کمپ زدن در میان جنگل و طبیعت لذت بسیار زیادی دارد اما اگر بخواهید می توانید خانه بومیان سنگده را اجاره کنید و یا در هتل و مهمانسراهای شهرهای نزدیک به این مکان گردشگری اقامت داشته باشد.
لازم به ذکر است در داخل جنگل هیچ امکانات رفاهی وجود ندارد و شاید بتوان گفت همین امر سبب دست نخورده بودن و سالم ماندن محیط آن شده است. پس حتما قبل از گشت و گذار در میان جنگل راش، وسایل مورد نیاز خود را خریداری کنید. روستا سنگده نیز می تواند آخرین ایستگاهی باشد که بتوانید از آن خرید کنید.

منبع

جنگلهای هیرکانیدودانگهراشروستای درزی کلاروستای سنگدهساریمازندرانمرسی سی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!